Každý člověk si tuto otázku klade. Člověk, který chce kočičku, jako domácího mazlíčka většinou říká – na co kotě s PP, já stejně nechci chodit na výstavy, nepotřebuji mít doma šlechtu a rodokmen, chci domácího mazlíčka, stoj to mnoho peněz…
Tak já Vám vysvětlím proč
1. Koťátko bez PP nemá prokazatelný původ, tedy nemáte jistotu, co z koťátka vyroste, kdo jsou jeho rodiče, jakou povahu bude mít, jestli nemá nějaké smrtelné nemoci. Prodávající Vám sice může ukázat rodiče koťátka, ale i v tomto případě nevíte, jestli jejich rodiče nebyli kříženci a zda jsou to opravdu rodiče daného koťátka.
2. Proč tedy prodávající píše, že prodává čistokrevné koťátko bez PP, když čistokrevné koťátko bez PP neexistuje? Majitel může mít kočičku, která PP má, ale nebyla určena pro další chov. Tato kočička byla chovatelem prodána na mazlíčka s podmínkou pozdější kastrace a nový majitel nechal kočičku nakrýt za zády chovatele. Takový prodávající tedy není členem žádné organizace a nemusí dodržovat chovatelský řád. Dle chovatelského řádu kočky nesmějí mít více, než 3 vrhy během 24 měsíců. K žádosti o vystavení PP prvních potomků kočky je nutné přiložit veterinární atest, že kočka nemá pupeční kýlu. Kocour před použitím v chovu musí mít veterinární atest potvrzující, že má obě varlata sestouplá v šourku a běžně vyvinutá. Tato podmínka, spolu s potvrzením, že kocour nemá pupeční kýlu, se přikládá k žádostem o vystavení PP (krycímu listu) jeho prvních potomků. Koťata nesmějí odcházet k novému majiteli (do nového domova) dříve než ve věku 91 dnů (13 týdnů) a musí být plně očkována proti panleukopenii a kočičímu herpesviru a kaliciviru.
3. Člověk, který odchovává koťata bez PP, může tedy zatěžovat kočku častými porody a díky tomu mohou být koťata slabší a v horší kondici. Koťátka bez PP odcházejí od maminky většinou už v 9týdnu života. V této době ještě nejsou plně očkovaná ani odčervená ani správně socializovaná. V této době se setkává s ostatními živočichy a učí se s nimi vycházet. Koťátka napodobují chování matky a dalších domácích dospělých koček, ale zároveň získávají vlastní zkušenosti. Proto je důležité, aby koťátko zůstalo u mámy do 13týdne, bude mazlivé, zvyklé na lidi i jiné živočichy.
4. Koťátka bez PP nejsou testovaná na genetické a infekční choroby genetické: HCM (hypertrofická kardiomyopatie), PKD (Polycystická choroba ledvin) a infekční: FIV (virus imunodeficience koček („kočičí AIDS“)), FeLV (Virus kočičí leukémie) a další. Tyto nemoci jsou neléčitelné a koťátka na ně brzy umírají.
5. Často se také u takovýchto koťátek vyskytuje streptococus canis, mycoplasma, bordertella, zvýšený výskyt escherichie haemophilis. Že Vám to nic neříká? Tak věřte, že Vašemu veterináři a Vaší peněžence bude. Často Vás tak kotě bez PP vyjde dráž díky následné veterinární péči. PP sice není zárukou zdraví koťátka, ale seriózní organizovaný chovatel má své chovy testované a testy Vám na požádání předloží.
6. S kočičkou s PP nemusíte absolvovat výstavy. Někteří „množitelé“ se pokouší díky tomuto tvrzení prodávat své koťátka. V dnešní době již výstavy nejsou povinné ani pro chovatele. Na výstavách existují i třídy pro kastráty.
7. Chovatelé prodávají koťátko s kupní smlouvou a celoživotním poradenstvím. Tedy, když dojde k nějakému problému, máte se kam obrátit. V případě, že chovatel není ochoten danou situaci řešit, a zjevně je vina na jeho straně, lze na něj podat stížnost na základní organizaci, do které patří, nebo na chovatelskou komisi dané organizace. Na množitele není kde si stěžovat.
8. Pokud nechcete kočičku s PP, zajděte raději do útulku a vezměte si opuštěnou domácí kočičku. Uděláte dobrý skutek a kočička vás bude milovat. Nepodporujte prosím množitele, množitel je totiž každý, kdo má byť jediný vrh s tím, že každá samice má mít mláďata, není tomu tak, opravdu nemusí.
9. Při odběru zkontrolujte: zda je kotě hravé, zdravé, zda má čisté uši, oči, řitní otvor převezměte si smlouvu, průkaz původu, očkovací průkaz.
Každou chovatelskou stanici můžete dohledat na: http://fifeweb.org/wp/catnames/cattery.asp
Zdroje: http://www.schk.cz/proc_kote_s_pp.html
http://www.schk.cz/chovatelsky-rad-schk.html